20
1312626

Bengt Edenfalk

(Sverige, 1924-2016)
Bengt edenfalk, vas, "thalatta", skruf, 1960-tal.

vas, "Thalatta", Skruf, 1960-tal.

Närmast oval med dekor av figurer i klarglas samt prickar i olika gröna färger och blått. Signerad Edenfalk Skruf -62(?) otydlig datering, Thalatta, mått ca 28 x 23 cm, höjd 19,5 cm.

Smärre repor undertill.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

990 - 1 188 EUR

Klubbat pris:
6 500 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77