21
1288616

Edvin Öhrström

(Sverige, 1906-1994)
Edvin öhrström, skulptur, lindshammars glasbruk 1960-tal, ed. 2/5.

skulptur, Lindshammars glasbruk 1960-tal, ed. 2/5.

Gjuten ljust bruntonad glasmassa med en aning gult, signerad Öhrström 2/5. Höjd ca 41 cm, längd ca 54 cm, exkl brunbetsad träsockel, ca 44 x 25 cm, höjd 6 cm.

Spricka upptill på vänster sida samt litet slagmärke på ena sidan, sockeln med slitage.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 485 - 1 980 EUR

Klubbat pris:
22 000 SEK
Tilläggslista

Spricka samt litet slagmärke.

Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77