Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
222
1313139

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 900 - 5 850 EUR
4 530 - 6 800 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Tånga blå", gobelängteknik, ca 226 x 151-154 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1955 till H55 (Helsingborgsutställningen 1955). Angelica Persson på MMF AB: Färgen framtagen direkt efter H55 hösten 1955.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.