221
1299728

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 680 - 5 610 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

matta, "Tånga ljus", gobelängteknik, ca 253,5 x 185,5-187,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1955 i brunt till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).

Något slitage och smutsig, fläckar. En kortsida med skada, skadade fransar, många saknas.