220
1298705

Marianne Richter

(1916-2010)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 680 - 6 550 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Marianne Richter
(1916-2010)

matta, "Josefina ljusbrun", gobelängteknik, ca 303-305 x 230-235 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1955.

Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar, smärre skador. Kortsidorna med skador, skadade senare fransar, flera saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 67.