matta, gobelängteknik, ca 336,5-338 x 223-227 cm, osignerad, Sverige 1950-1960-tal.
Sex stora solliknande ornament i olika blå nyanser.
Något slitage och smutsig, fläckar. Troligen senare orientalisk fläta.
Snarlik matta finns i litteratur.
Jämför Bukowskis Moderna vårauktion 2006, auktion 0539 katalognummer 954. Matta i gult och orange, signerad ID.