Arne Jones E1299
229
1309320

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 490 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Stjärnflossan, blå", flossa, ca 250-253 x 249-253 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1957. (Ovanlig).

Något slitage och smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck, något skadade kortsidor och hörn, ställvis skadade fransar, många saknas.

Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, text sid 35, jämför med "Västeråsstjärnan" (komponerad 1960), plansch sid 27.