237
1315118

Svensk design, matta, reliefflossa, ca 224,5-227,5 x 112-118 cm, signerad IB. Sverige omkring 1930.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Melerad slätvävd botten i benvitt, ljusgrått och gult med knutna rut-, rand- och rankmönster i färger som ovan.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, obetydliga hål. Sidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar.