252
1289894

Marianne Richter

(1916-2010)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
16 600 - 19 000 EUR
19 000 - 21 700 USD
Klubbat pris
175 000 SEK

Marianne Richter
(1916-2010)

Matta, "Kattegatt", rölakan, ca 311,5-313,5 x 245-248 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Senare orientalisk fläta och fransar.

Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, plansch sid 83.