256
1301183

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 630 - 6 480 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

matta, "Falurutan gul", rölakan, ca 296,5-298 x 200,5-201,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952. Tillverkad utan fransar.

Något ställvis lite hårdare slitage, smärre fläckar, obetydliga malskador.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.