Arne Jones E1299
262
1295150

Agda Österberg

(1891-1987)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Agda Österberg
(1891-1987)

Matta, rölakan, ca 196-201,5 x 115,5-116,5 cm, signerad AÖ.

Polykrom modernistisk komposition. Tillverkad utan fransar.

Något slitage och smutsig, fläckar. Två hörn med skada.

Proveniens

De nuvarande ägarnas föräldrar köpte mattan på Tre Bäckar, Varnhem, på 1960-talet.