Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
264
1316624

Inga-Mi Varneus Rydgren

(Sverige)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 750 - 1 950 EUR
2 040 - 2 270 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Inga-Mi Varneus Rydgren
(Sverige)

Matta, rölakan, ca 240,5-241,5 x 158-160 cm, signerad JLH IMV

(Jönköpings Läns Hemslöjd). Omkring 1960. Benvitmelerad botten med ljusa polykroma mönster av rutor och fält. Tillverkad med endast en frans på varje kortsida.

Obetydligt slitage, smärre fläckar.