265
1313831

Marianne Richter

(1916-2010)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 630 - 3 070 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Marianne Richter
(1916-2010)

matta, "Fasad, grön II", rölakan, ca 240-241,5 x 187-189,5 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1963. Sannolikt tillverkad utan fransar.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. En långsida med obetydliga trampveck.

The Apartment, Köpenhamn, 29 januari-28 februari 2015.