bordslampa, Hugo Elmqvist, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
Brunpatinerad brons, reliefdekor av sjöstjärnor, signerad H.E-t A.B.E. Gj-metod Stockholm Dec. E Wahlström X9 och monogramstämpel. Höjd ca 24 cm exkl lampfattning av mässing, total höjd inkl grön tygskärm 51,5 cm.