Swedish Grace, taklampa, sannolikt Guldsmedsaktiebolaget, 1920-30-tal.
Tenn, hexagonal nederdel med sex svängda armar och reliefdekor av lejon, matterad glasskiva, stam med koniska dekorelement och två ljuspunkter, diameter inklusive armar 67 cm (nederdelen utan armar diameter 35 cm), höjd ca 66 cm.
Obetydligt slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in