33
1312369

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, fat, modell 9748, karhula glasbruk, finland, i produktion 1937-1949.

fat, modell 9748, Karhula Glasbruk, Finland, i produktion 1937-1949.

Gröntonat glas, blåst i träform. Längd 38 cm, höjd 5 cm .

Smärre kantnagg och slitage.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 188 - 1 485 EUR

Klubbat pris:
55 000 SEK
Proveniens

Gåva från Finland, inköpt innan år 1950.

Om auktionen
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69