34
1288885

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, vas, modell 3031, iittala, finland, sannolikt 1960-70-tal.

vas, modell 3031, Iittala, Finland, sannolikt 1960-70-tal.

Klarglas, formblåst, signerad ALVAR AALTO och etikettmärkt, höjd ca 30,4 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 980 - 2 475 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK

Aalto, Alvar & Keinänen, Timo, "Alvar Aalto: designer", Alvar Aalto Foundation, Alvar Aalto Museum, Helsingfors 2002, sid 196.

Kellein, Thomas & Egging, Björn, "Alvar & Aino Aalto design: Collection Bischofberger", Hatje Cantz, Ostfildern-Ruit, 2005, sid 217.

Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77