352
1304212

Nordiska Kompaniet

(Sverige, Grundat 1902)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Nordiska Kompaniet
(Sverige, Grundat 1902)

soffbord, "NK Hantverk", Swedish Modern 1947.

Benställning i vitkalkad ek, skivan i röd kalksten med ett kantband i relief, brickmärkt NK R 579 630 C 18 6 47 samt brännstämplat NK Hantverk ark., height 52 cm, length 110 cm, width 60 cm.

Smärre slitage. Basen med mindre avslag.

Proveniens

"NK-Hantverk" på Nordiska Kompaniet 1947.

Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1947, sid 162-164.

NK-Hantverk var en exklusiv kollektion som Nordiska Kompaniet presenterade 1947. Arkitekter som Carl Axel Acking, Eyvind Beckman, Torsten Clason and Christian Fallesen var involverade. Bordet är signerat men otydlig.
Karmstolarna som är möblerade bredvid bordet på utställningen 1947 är formgivna av Eyvind Beckman (se bild).

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

385. Nathalie Djurberg & Hans Berg, "The Brain Has Corridors - Rat Bride".
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
Budhistorik
440 000

ditt bud
470 000

ditt bud
Aktuellt bud:
440 000 SEK