356
1255461

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Josef frank, byrå, modell nr 2016, firma svenskt tenn, sannolikt 1940-50-tal.

byrå, modell nr 2016, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-50-tal.

Fanerad med mahogny, med tre lådor, beslag i mässing, 80 x 55 cm, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Slitage.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

990 - 1 485 EUR

Klubbat pris:
44 000 SEK

Marlene Ott-Wodni, Josef Frank 1885-1967 Raumgestaltung und Möbeldesign, Böhlau Verlag Wien, 2015, M-WV 357, sid 315. Modellen formgiven omkring år 1945.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69