357
1294379

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Josef frank, "liljevalchssoffan", firma svenskt tenn, 2018.

"Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2018.

Klädd i grå sammet, ben av betsad bok, längd 280 cm, djup 140 cm, sitthöjd ca 43 cm.

Något slitage och fläckar, små hål efter knappnålar under armlänen.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 941 - 7 921 EUR

Klubbat pris:
80 000 SEK
Proveniens

Inköpt 2018 på Firma Svensk Tenn.

Övrigt

Modellen var bland de första möblerna som Josef Frank formgav för Firma Svenskt Tenn 1934. Den visades första gången på Liljevalchs konsthall, därav namnet "Liljevalchssoffan". I ett brev till Estrid Ericson skrev Josef Frank att han ritat den stora generösa formen på soffan i protest mot den rådande funktionalismen och Svenska Slöjdföreningens tråkighet.

Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77