358
1283294

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Josef frank, soffbord, modell 2168, firma svenskt tenn, sannolikt 1950-tal.

soffbord, modell 2168, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.

Underrede i valnöt och mahogny med svarvade kulor. Diameter 105 cm (stenskiva 100 cm), höjd 56 cm.

Slitage, liten lagning.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 485 - 1 980 EUR

Klubbat pris:
40 000 SEK
Tilläggslista

Stenskivan med nagg/ the marble top with chips.

Marlene Ott-Wodni, "Josef Frank 1885-1967 Raumgestaltung und Möbeldesign", Böhlau Verlag 2015, modellen avbildad sid 355.

Övrigt

Modellen formgiven år 1948.

Om auktionen
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69