Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Blomstrande Allmoge  E1281
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
391
1304481

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
969 - 1 450 EUR
1 110 - 1 660 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

Sidobord för Pemar sanatoriet, Aug. Louhen Rautasänkytehdas ja Valimo Oy, Åbo ca 1932.

Stomme av grönlackerat stålrör, skiva av plywood lackerad i celadongrönt, undertill märkt med inventarienummer 6 VI. 55 x 45 cm, höjd 76 cm

Slitage.

Litteratur

Christiane Heuwinkel (red), "Alvar & Aino Aalto. Design Collection Bischofberger", Hatje Cantz Verlag, Tyskland 2005, se sid 58-59, 65.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer