407
1312751

Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Børge Mogensen
(Danmark, 1914-1972)

Stol, snickarmästare Erhard Rasmussen, Danmark ca 1949.

Sits och rygg i plywood fanerat i körsbär, ben i körsbär, genombruten rygg, höjd 75 cm.

Smärre slitage, benen med stötmärken.

Snickarmästarlagets utställning i Köpenhamn 1949.

40 years of Danish furniture design : the Copenhagen Cabinetmakers’ Guild exhibitions 1927-1966 ; Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966 / Jalk, Grethe . - Tåstrup, 1987, Bd. 3, sid. 117

Formgivare