434
1297297

Gerald Summers

(Storbritannien, 1899-1967)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gerald Summers
(Storbritannien, 1899-1967)

fåtölj, sannolikt licenstillverkad i Sverige för Makers of Simple Furniture, 1930-40-tal

Formpressad björkplywood in one piece, betsad, höjd ca 77-79 cm.

Något skev, möjligen senare bets, smärre slitage.

Proveniens

Fåtöljen har gått i arv inom samma familj sedan 1940-talet.

Modellen formgiven 1933-34 och producerades 1935-40.