438
1315156

Gio Ponti

(Italien, 1891-1979)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 580 - 6 860 EUR
4 840 - 7 260 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gio Ponti
(Italien, 1891-1979)

& Piero Fornasetti, unikt skåp, utfört för MS Guilio Cesare, Italien ca 1951.

Fanerat med mahogny, dörrar och lådfronter lackerade i cremevitt, beslag av mässing, upptill skjutdörrar med handmålade motiv av kortspelare bakom glas, ritade av Piero Fornasetti. Bakstycket märkt "ITALIA" samt "8". Längd 235 cm, djup 40,5 cm, höjd 153 cm. Nyckel finns.

Smärre skador, bakstycke med lagning och borrhål, små retuscher.

Tilläggslista

Ett signerat certifikat av Salvatore Licitra från Gio Ponti-arkivet medföljer.

Proveniens

Christies 20th Century Decorative Art & Design sale, London 3 May 2012, nr 115.

Paolo Piccione, "Gio Ponti Le Navi - Il progetto degli interni navali 1948-1953", Idea Books, 2007, se inredningen från det transatlantiska linjefartyget Giulio Cesare avbildad och omskriven, sid 94-115, jfr väggpanelerna med de målade kortspelarna i spelrummet i första klass, avbildade sid 114-115. Se även en annan vinkel av spelrummet avbildad i Fornasetti-arkivet.

MS Giulio Cesare för Società di Navigazione Italia slutfördes i september 1951 och gjorde sin jungfruresa 27 oktober 1951 från Genova till Neapel och sedan till Buenos Aires. Inredningen gjordes av Gio Ponti, Piero Fornasetti, Paolo di Poli och Nino Zonkado. Spelrummet i första klass inreddes med paneler med motiv av kortspelare och taket var dekorerat med motiv av spelkort. Dörrarna på auktionens sideboard bär samma dekor som väggpanelen, ritad av Piero Fornasetti. Tyvärr finns dock inga bilder av denna möbel i Fornasetti-arkivet.