45
1291196

Daum, skål, överfång, Nancy, 1900-talets början.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Rund med trepassformad mynning, överfång med etsad dekor av träd i grönt och grått mot mörk violett fond. Signerad Daum nancy med Lothringenkors. Höjd 9,5 cm, diameter ca 12 cm.

Kantnagg på insidan av mynningen.