45A
1303465

Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.

Daum, vas, nancy, frankrike, art nouveau, tidigt 1900-tal.

Närmast rund med oval båtformad mynning, marmorerad glasmassa med etsad och emaljmålad dekor av blommor, signerad DAUM NANCY FRANCE med Lothringenkors. Höjd 13,5 cm.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

990 - 1 188 EUR

Klubbat pris:
4 000 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77