Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
471
1295628

Gerhard Nordström

(Sverige, 1925-2019)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Gerhard Nordström
(Sverige, 1925-2019)

"En utflykt i det gröna"

Signerad G. Nordström. Troligen utförd på 1980- eller 90-talet. A tergo med dedikation. Olja på papper 19,5 x 29,5 cm.

Tilläggslista

Korrekt titel: "En utflykt i det gröna". Gåva från konstnären till Jan Torsten Ahlstrand 1998.
Troligen utförd på 1980- eller 90-talet. En variant av detta motiv finns i Moderna Museets samlingar.

Proveniens

Gåva direkt från konstnären till Jan Torsten Ahlstrand, 1998.

En variant av detta motiv finns i Moderna Museets samlingar.