472
1295650

Anders Österlin

(Sverige, 1926-2011)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Anders Österlin
(Sverige, 1926-2011)

"Händelser vid fallet träd"

Signerad A. Österlin och daterad -49. Gouache på kartong bestruken med bonvax, 50 x 59 cm.

Proveniens

Auktionshuset Sten von Scheele, Malmö, 17 april 1994, katnr 507.
Inköpt av Jan Torsten Ahlstrand på ovanstående auktion.

Malmö konsthall, "Anders Österlin", 31 maj - 13 augusti 1995, kat nr 7.