471
1295628

Gerhard Nordström

(Sverige, 1925-2019)
Gerhard nordström, "en utflykt i det gröna".

"En utflykt i det gröna"

Signerad G. Nordström. Troligen utförd på 1980- eller 90-talet. A tergo med dedikation. Olja på papper 19,5 x 29,5 cm.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 970 - 3 960 EUR

Klubbat pris:
65 000 SEK
Tilläggslista

Korrekt titel: "En utflykt i det gröna". Gåva från konstnären till Jan Torsten Ahlstrand 1998.
Troligen utförd på 1980- eller 90-talet. En variant av detta motiv finns i Moderna Museets samlingar.

Proveniens

Gåva direkt från konstnären till Jan Torsten Ahlstrand, 1998.

Övrigt

En variant av detta motiv finns i Moderna Museets samlingar.

Om auktionen
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89