484
1307157

Jean Tinguely, efter

(Schweiz, 1925-1991)
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
444 - 621 EUR
463 - 648 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Jean Tinguely, efter
(Schweiz, 1925-1991)

"Méta"

Av Pontus Hultén, Moderna Museet, 1972. Portföljliknande omslag. Original pappkassett. Innehåller signerad originalteckning, "Meta-matic No 6". 31 x 25 x 3 cm. Med dedikation till Jan-Torsten Ahlstrand.

Proveniens

Jan Torsten Ahlstrand, Lund

Konstnär

Tinguely, Jean (1925-1991) Schweizisk målare och skulptör. Föddes och växte upp i Basel. Flyttade till Paris för att skapa sig en karriär inom konsten. Han tillhörde det franska avante-gardet och var en av de konstnärer som undertecknade manifestet för Nouveau réalisme 1960. Han representerar den kinetiska konsten och med sina skrangliga mekanismer har han lånat en del av de mekaniska kompositioner, som gjordes av Picabia under dadaperioden 1917-1919. Tinguelys maskiner fungerar - kanske. De stånkar och skakar och man kan tro att det uppstår nya funktioner och fel, som uppfinnaren inte förutsett. De kallas ”pseudomaskiner” därför att de rör sig utan att fylla någon funktion. Tinguely har skapat maskiner som producerar abstrakt expressionistiska teckningar. Mest berömd är den självförstörande maskinen kallad ”Homage a New York” på Museum of Modern Art i New York.
Samarbetade och gifte sig med Niki de Saint Phalle 1971. Tack vare en generös donation av henne skapades Museum Tinguely, där nu arbeten och exempel på hans konst från alla perioder finns att se vid sidan om tillfälliga inlån. Dessutom finns en stor samling av teckningar och brevteckningar, dokument, utställningsaffischer och fotografier.