487
1315392

Utställningskataloger från Der Sturm, 2 st, samt fotografi föreställande Gösta Adrian-Nilsson (GAN)

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
355 - 444 EUR
370 - 463 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Parti bestående av två utställningskataloger, varav en inskriberad och daterad av GAN. 1) Der Sturm, Tiergartenstrasse 34a, Berlin, "Zweite Ausstellung: Die Futuristen. Umberto Boccioni. Carlo D. Carra. Luigi Russolo. Gino Severini", 12 april - 15 maj 1912. Titelblad med påskrift av tidigare ägare: "Gösta Adrian-Nilsson 1914". 2) Der Sturm, Potsdamerstrasse 134a, Berlin, "Sechzehnte Ausstellung. Gemälde und Zeichnungen des Futuristen Gino Severini". Partiet inkluderar även ett svartvitt fotografi (cirka 9 x 6 cm) föreställande Gösta Adrian-Nilsson i rutig kostym. Fotot uppklistrat på kartong signerad Gösta Adrian och daterad 1908. A tergo gåvodedikation: "Till min vän Theodor Tufvesson juli 1908". Fotot troligen från Atelier Jaeger. Kungl. Hovfotograf i Stockholm.

Proveniens

Gösta Adrian-Nilsson (2 delar).
Jan Torsten Ahlstrand, Lund.

När GAN som ung befann sig i Berlin visades "Erster Deutscher Herbstsalon" på Herwarth Waldens galleri "Der Sturm". Höstsalongen, som pågick från den 20/9 till den 1/12 1913, blev Waldens största satsning någonsin. Jan Torsten Ahlstrand kallade den "den kanske mest betydande avantgardeutställningen före 1914". Bland de 85 konstnärerna från 12 olika länder fanns namn som Archipenko, Balla, Boccioni, Chagall, Gontcharova, Kandinsky, Klee, Kokoschka, Léger och Mondrian. Namnet "Erster Deutscher Herbstsalon" indikerar att Walden tänkt sig den som en återkommande utställning i stil med "Salon d'automne" i Paris. Krigsutbrottet året efter lade emellertid hinder i vägen för ett fullföljande av denna tanke.

Jan Torsten Ahlstrand skriver: "GAN hade kommit för sent till Berlin för att se futuristutställningen våren 1912 och Kandinsky-utställningen samma höst. Han tycks heller inte ha sett vare sig Robert Delaunays eller Franz Marcs utställningar våren 1913, eftersom han då ännu ej kommit i kontakt med 'Der Sturm'. Men denna otur kompenserades i rika mått av 'Erster Deutscher Herbstsalon', där alla dessa konstnärer och många andra, som han aldrig hade hört talas om, var representerade".

I ett brev till Herwarth Walden (10/10 1913) tackar GAN honom också "för det tillfälle till andlig förnyelse, Ni genom Eder utställning berett mig [...] Aldrig förut i mitt liv [...] har jag känt förnimmelsen av att vara i kontakt med själva livets nerv. De timmar jag vistades däruppe gav mig modet åter".

Theodor Tufvesson (1884-1947) som fotografiet är tillägnat var en skånsk diktare, känd för att ha myntat begreppet Österlen. Tufvesson tog studentexamen 1905 och blev 1911 filosofie kandidat i Lund med konsthistoria som huvudämne. Han arbetade därefter, initialt, som amanuens vid Kulturen i Lund 1918-1922. Under studietiden umgicks han i kretsen kring de skånska diktarna Vilhelm Ekelund och Anders Österling. GAN som inledningsvis verkade som poet och författare (hans första pass för att resa till Tyskland anger hans yrke som "Schriftsteller" [Författare/Skribent] ) umgicks i början av 1900-talet i de litterära och kulturella kotterier som hade kopplingar till studentlivet samt den s.k. "Lundabohemen". Mycket talar för att GAN lärt känna Tufvesson genom dessa kretsar.

1908 års ateljéfotografier från Atelier Jaeger i Stockholm är kända sedan tidigare. Jan Torsten Ahlstrand, vilken illustrerat två av sina verk om konstnären med ett av fotografierna från 1908, menade att GAN i dessa porträtt försökte efterlikna Oscar Wilde:

"GAN:s beundran för den engelske författaren var så stor att han lät ateljéfotografera sig i Stockholm år 1908 som elegant dandy à la Wilde, året efter sin debut som poet och konstnär".

Föreliggande fotografi i det aktuella katalognumret förefaller emellertid troligtvis ej tidigare publicerat eller reproducerat.