486A
1317849

Edvin Öhrström

(Sverige, 1906-1994)
Edvin öhrström, vas, "ariel", orrefors 1947, nr 422.

vas, "Ariel", Orrefors 1947, nr 422.

Mönstrad dekor med rutor och ovaler i mörkviolett mot klarglas, signerad E. Öhrström Orrefors Sweden ariel nr: 422. Höjd 17,2 cm.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 475 - 2 970 EUR

Klubbat pris:
34 000 SEK
Proveniens

Torsten Ahlstrand.
Gåva till Jan Torsten och Hanna Ahlstrand från Torsten Ahlstrand ca 1963.

Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77