486
1313600

Lennart Olson

(Sverige, 1925-2010)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Lennart Olson
(Sverige, 1925-2010)

Porträtt av Gösta Adrian-Nilsson, 1953.

Signerad Lennart Olson. Gelatinsilverfotografi, bildyta 26 x 20 cm, bladstorlek 29 x 22 cm.

Proveniens

Jan Torsten Ahlstrand, Lund.

Fotografiet taget av Lennart Olson vid en tillfällig upphängning av plangeometriska GAN-målningar på Nationalmuseum i Stockholm, mars 1953.

Inför utställningen "L'art abstrait suédois 1913-1953" på Galerie Denise René i Paris 27 mars - 20 april 1953 (med GAN, Olle Baertling, Christian Berg, Olle Bonnier, Otto G Carlsund, Erik Olson m fl).

Konstnär