Kan inte nå servern
506
1293729

Vera Nilsson

(Sverige, 1888-1979)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Vera Nilsson
(Sverige, 1888-1979)

"Flicka i röd mössa (porträtt av Karen Blixen)"

Signerad Vera Nilsson. Trol utförd på 1920-talet. Pannå 30 x 26 cm.

Proveniens

Förvärvad direkt från konstnären.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Litteratur

Barometern, 27 mars 2015, avbildad sid. 7.

Övrig information

Efter studier studier på Tekniska Skolan i Stockholm och för Carl Wilhelmson på Valand i Göteborg reste Vera Nilsson till Paris 1911 och gick i lära hos Le Fauconnier på La Palette och på ryska skolor. Under perioden 1916-1919 arbetade hon vintertid i Köpenhamn, där hon övertog Ludvig Karstens ateljé. På somrarna vistades hon på Öland.

Från denna vistelse tillkom det en rad starka och mycket personliga porträtt som "Snickarmästaren, Köpenhamn", "Astrid Holm II, Köpenhamn (Moderna museet), "Kamratporträtt, Stina Elliot (Moderna museet) och "Pojke med blå mössa".
Det är förmodligen under denna period som hon lär känna Karin Blixen.

Det var troligtvis under Vera Nilssons vistelse i Köpenhamn hon lärde känna författaren Karen Blixen (egentligen Karen von Blixen-Finecke). Blixen var under 1914-1931 bosatt i Kenya och drev en kaffefarm parallellt som hon skrev böcker. Hon reste dock hem till Danmark flera gånger under denna period.

Auktionens målningen är troligen utförd på 1920-talet. Karen Blixen är elegant porträtterad men en dramatisk röd hatt som står i djärv kontrast till den blå kappan.

Konstnär

Vera Nilsson är främst känd som bildkonstnär, född i Jönköping. Hon är utbildad vid Tekniska skolan i Stockholm, vid Konsthögskolan Valand i Göteborg och på Académie de la Palette i Paris. Hon gör sin första utställning i Köpenhamn tillsammans med Mollie Faustman. Samma år, 1922, ställer hon som enda kvinna ut på Liljevalchs konsthall tillsammans med ”Falangen”. Falangen var en sammanslutning av 17 svenska konstnärer där stommen utgjordes av tidigare elever hos Henri Matisse: Leander Engström, Arvid Fougstedt och Einar Jolin. Vera Nilson var expressionist och målade ofta med kraftfulla penseldrag och intensiva färger. Hon inspirerades ofta av både El Greco och Vincent van Gogh. Som första kvinnan på 1900-talet blir hon invald i Konstakademin och tillsammans med Sigrid Hjertén är Vera Nilsson en av Sveriges främsta kvinnliga konstnärspionjärer.

Läs mer