531
1294837

Georges Mathieu

(Frankrike, 1921-2012)
Georges mathieu, utan titel.
Georges mathieu, utan titel.
Georges mathieu, utan titel.
Georges mathieu, utan titel.
Georges mathieu, utan titel.
Georges mathieu, utan titel.

Utan titel

Signerad Mathieu och daterad -58. Blandteknik på svart papper 30 x 70 cm.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

9 901 - 12 376 EUR

Klubbat pris:
240 000 SEK
Proveniens

Inköpt Galerie d'Art Latin, Stockholm, 1958. Kvittokopia finns.
Därefter i arv til lnuvarande ägare.

Övrigt

"På Hallwylska palatsets affischtavlor stod 'Pajas för en dag', ty så var namnet på det skådespel som varje afton gavs på palatsets gård. En dag i juli arrangerades där ett annat skådespel till vilket intresserade inbjudits av Galerie d'Art Latin. Då de inbjudna trädde ut genom porten efter att ha sett fransmannen Mathieu måla en jättetavla i 'tachistisk' stil på rekordtid, måste det ha föresvävat flertalet hur träffande affischen annonserat också det nyss avslutade spektaklet. Möjligen var Mathieu själv medveten om affischens text; dem skulle ha roat honom. Liksom Dali älskar han att uppträda som chockerande pajas. Nu far han världen rund och visar gravallvarligt hur fort man kan fylla stora dukar med kaotiskt mönster av färger, inspirerat av någon för orten karakteristisk batalj. Här var det slaget vid Brunkeberg. Det blev en pantomim, en fäktningsbalett, där konstnären med sammanbiten frenesi gick till attack mot duken med penslar eller direkt med färgtuberna." (Ur Konstrevy, 1958, sid. 150.)

Georges Mathieu var en av förgrundsgestalterna för den abstrakta konsten efter andra världskriget. I USA benämndes riktningen som abstrakt expressionism och i Europa kallades den Lyrisk abstraktion eller Tachism, en konst som fokuserade mer på själva skapandeprocessen än på slutresultatet. Det aktuella verket är utfört samma år som ovan omskrivna evenemang gick av stapeln och proveniensen är Galerie d'Art Latin som var de som bjöd in till arrangemanget.

Om auktionen
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89