531
1294837

Georges Mathieu

(France, 1921-2012)
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Hammer price
240 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Georges Mathieu
(France, 1921-2012)

Untitled

Signed Mathieu and dated -58. Mixed media on black paper 30 x 70 cm.

Provenance

Acquired at Galerie d'Art Latin, Stockholm, 1958. Copy of receipt included with the lot.
Thence by descent to the present owner.

More information

"På Hallwylska palatsets affischtavlor stod 'Pajas för en dag', ty så var namnet på det skådespel som varje afton gavs på palatsets gård. En dag i juli arrangerades där ett annat skådespel till vilket intresserade inbjudits av Galerie d'Art Latin. Då de inbjudna trädde ut genom porten efter att ha sett fransmannen Mathieu måla en jättetavla i 'tachistisk' stil på rekordtid, måste det ha föresvävat flertalet hur träffande affischen annonserat också det nyss avslutade spektaklet. Möjligen var Mathieu själv medveten om affischens text; dem skulle ha roat honom. Liksom Dali älskar han att uppträda som chockerande pajas. Nu far han världen rund och visar gravallvarligt hur fort man kan fylla stora dukar med kaotiskt mönster av färger, inspirerat av någon för orten karakteristisk batalj. Här var det slaget vid Brunkeberg. Det blev en pantomim, en fäktningsbalett, där konstnären med sammanbiten frenesi gick till attack mot duken med penslar eller direkt med färgtuberna." (Ur Konstrevy, 1958, sid. 150.)

Georges Mathieu var en av förgrundsgestalterna för den abstrakta konsten efter andra världskriget. I USA benämndes riktningen som abstrakt expressionism och i Europa kallades den Lyrisk abstraktion eller Tachism, en konst som fokuserade mer på själva skapandeprocessen än på slutresultatet. Det aktuella verket är utfört samma år som ovan omskrivna evenemang gick av stapeln och proveniensen är Galerie d'Art Latin som var de som bjöd in till arrangemanget.