530
1286447

Valerio Adami

(Italy, Born 1935)
Valerio adami, "come dare i primi soccorsi ann cane".

"Come dare i primi soccorsi ann cane"

Signed Adami and dated 24.8.71 and 10.9.71. Canvas 81 x 99,5 cm. A certificate of authenticity executed by Archivio Valerio Adami is included with the lot.

Droit de suite: Yes
Estimate:

100 000 - 125 000 SEK

9 901 - 12 376 EUR

Provenance

Galerie Maeght, Schweiz.
Fabian Carlsson gallery, acquired 1972.
Thence by descent to present owner.

Related content

Italienske Valerio Adami fick sin konstnärliga grundutbildning i Italien och flyttade sedan mellan Italien, Frankrike, England och USA. Utöver de många flyttarna reste Adami runt hela världen och var bland annat flera gånger i Indien. I Frankrike mötte han på 50-talet Roberto Matta och Wifredo Lam som kom att påverka honom stilmässigt och innehållsmässigt. Detta första mer expressionistiska uttryck kom så småningom att utvecklas till ett måleri som låg nära syntetismen med sina färgfält avdelade av svarta konturer. Hans motiv är dock, till skillnad från andra syntetisters, drastiskt beskurna nästan fragmentariska, och påminner mer om popkonst.
Under 1970-talet började Adami behandla politiska ämnen i sin konst. I målningarna smälte politiken samman med europeisk historia, filosofi och mytologi. Adami har också ett starkt och levande förhållande till litteraturen.

Auction info
For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
 Hide
 Show more

Modern Art + Design 632

405. Arne Tideman Ruud, a "Holmenkollen/"3030", lounge chair, AS Inventar/ Norcraft, Gjövik Norway 1950-60's.
20 000 - 25 000 SEK
Please log in to participate in the auction.
Bid History
22 000

Your Bid
Current bid:
22 000 SEK