601
1309117

Arman (Armand Pierre Fernandez)

(Frankrike/USA, 1928-2005)
Arman (armand pierre fernandez), ”blue and silver”.

”Blue and Silver”

Signerad Arman. Utförd 2002. Akrylfärg och färgtuber på duk, 81 x 60 cm. Ramad i plexiglaslåda. Finns dokumenterad i Archive Denyse Durand-Ruel under nummer 8.451, certifikat medföljer.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

7 921 - 9 901 EUR

Klubbat pris:
105 000 SEK
Tilläggslista

Felaktigt angivet arkivnummer i den tryckta katalogen, korrekt nummer är 8.451. Certifikat medföljer.

Proveniens

Atelier Desjobert, Paris, Frankrike.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71