Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
629
1309384

Arne Kavli

(Norge, 1878-1970)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Arne Kavli
(Norge, 1878-1970)

"Parasoll"

Signerad A. Kavli. Duk fäst på pannå 26,5 x 31 cm.

Proveniens

Bukowskis, Oslo, Juleauksjon 14 december 1989, kat nr 69.

Arne Kavli fick sin första utbildning i norska Bergen och kom efter en kortare period i Antwerpen till Köpenhamn 1898 och började då att studera för Peder Severin Kröyer. Efter studierna i Köpenhamn vistades Arne Kavli under åren 1900-1914 i Paris där han tog starka intryck av bl a neoimpressionismen. Denna riktning hade inletts av Georges Seurat under 1880-talet och hade sin utgångspunkt i impressionismen. Utmärkande för stilen var att konstnärerna vanligen anlade färgerna i små prickar på duken, vanligen kallat pointillism. Arne Kavlis koloristiska register är stort och penselföringen ofta spontan. Arne Kavli strävade efter att målningarna skulle ge en verkan genom dekorativ och koloristisk enhet. Hans favoritmotiv hämtade han ofta från de omtyckta och folktäta kaféerna kring Oslos paradgata Karl Johan eller från andra populära mötesplatser