709
1310417

El Anatsui

(Ghana, Född 1944)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
21 900 - 26 300 EUR
22 800 - 27 300 USD
Klubbat pris
540 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
El Anatsui
(Ghana, Född 1944)

"Migrants and illusion"

Signerad EL och daterad -93. 14 skurna och målade träpaneler, vardera höjd 61 cm, bredd 9 cm. Numrerade på baksidan.

Proveniens

Artists Alliance Gallery, Ghana, inköpt 1998.
Privat samling, Stockholm.

El Anatsui föddes 1944 i Anyako, Ghana, som son till en vävmästare. Han studerade vid College of Art, University of Science and Technology i Kumasi, ett av de främsta universiteten i Ghana. År 1975, efter examen, började han att undervisa vid University of Nigeria, i Nsukka som professor i skulptur.

Han arbetar i olika material som trä, lera och metall och skapar skulpturer som baseras på traditionella ghanesiska symboler och motiv. I sitt skapande använder El Anatsui ofta föremål som vanligtvis kasserats, exempelvis flasklock och rivjärn och hans verk återspeglar konstnärens stora intresse för återbruk.

El Anatsui är främst känd för sina monumentala, glittrande väggtextiler utförda av bitar av flasklock i aluminium som kommer från lokala återvinningsstationer och bearbetas och binds ihop med koppartråd. Dessa invecklade verk är omsorgsfullt tillverkade och konstnären uppmuntrar deras föränderlighet varje gång de installeras. Hans arbeten i trä, likt auktionens väggskulptur, är kännetecknande för konstnärens tidiga karriär där han bearbetat träet med motorsåg för att sedan svärta det med gasbrännare och måla med färg.