710
1299699

Bui Xuan Phai

(Vietnam, 1920-1988)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Bui Xuan Phai
(Vietnam, 1920-1988)

Utan titel

Signerad. Pannå 17 x 21 cm. Vi tackar Bùi Thanh Phoung, konstnärens son, för intygan av äktheten på det aktuella katalognumret.

Proveniens

Svensk privatsamling, förvärvad direkt från konstnären av nuvarande ägare 1983-84 i Hanoi, Vietnam där ägaren bodde 1977-1990.