714
1218770

Einar Jolin

(Sverige, 1890-1976)
Einar jolin, "liggande modell".

"Liggande modell"

Signerad Einar Jolin och daterad 1916. Duk 60 x 92.

Utropspris:

400 000 - 500 000 SEK

39 604 - 49 505 EUR

Klubbat pris:
320 000 SEK
Införselmoms

Proveniens

Ragnar Hoppe.
Bukowski Auktioner, Stockholm, Moderna Höstauktionen 1998, kat nr 206.

Nationalmuseum, "Den unga expressionismen", 1944.

Rolf Söderberg, "Den svenska konsten under 1900-talet", 1955, avbildad i svartvitt sid. 65

Övrigt

Åren före första världskrigets utbrott tillbringar Einar Jolin i Paris där han till en början delar ateljé och bostad med Isaac Grünewald. Tillsammans utforskar de den spännande staden vid floden Seine. De skriver in sig i Henri Matisse's moderna konstskola där de får lära sig om form och färg. Einar Jolin studerar flitigt teknik och experimenterar med färger. Han målar nakna modeller mot den kala bakgrunden i ateljén. Precis före krigsutbrottet far Jolin hem till Sverige, bara för att ordna upp ekonomin och träffa familjen, men det blir ingen återresa på flera år. Hemma fortsätter han att utveckla sina nya kunskaper från Matisse's skola. Nils Palmgren skriver i sin bok om konstnären; "Han producerar sin ungdoms mest förfinade och sensuella modellstudier, fyllda av ljus, smäckra i byggnaden och arrangerade med raffinerat stoff behandlade accessoarer, kuddar, vävnader, blommor och tavlor. Man kan inte undgå att inför dessa unga gestalter med sina läckra karnationer erinra sig Jolins studier av orientalisk konst, särskilt persiska och indiska miniatyrer, där den melodiösa linjerytmen liksom här är något av det väsentligaste".

Om auktionen
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89