78
1309800

Wilhelm Kåge

(Sverige, 1889-1960)
Wilhelm kåge, vas, "farsta", gustavsbergs studio 1957.

vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957.

Stengods, cylindrisk, geometrisk dekor i låg relief, glasyr i turkos, olika blå och gröna nyanser, signerad FARSTA GUSTAVSBERG studiohanden KÅGE Ä, höjd 33 cm.

Obetydlig nagg på glasyrdroppe nedtill.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 475 - 2 970 EUR

Klubbat pris:
32 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69