8
1297632

Edward Hald

(Sverige, 1883-1980)
Edward hald, vas, fiskgraal, orrefors, 1945.

vas, fiskgraal, Orrefors, 1945.

Päronformad på fotklack, invändig dekor av fiskar och sjöväxter i grönt mot klarglas, signerad Orrefors Sweden 1945 Graal nr: 2295 Edward Hald. Höjd 16,5 cm.

Några smärre repor.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

594 - 792 EUR

Klubbat pris:
9 500 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77