9
1280893

Edvin Öhrström

(Sverige, 1906-1994)
Edvin öhrström, vas "ariel", orrefors 1948.

vas "Ariel", Orrefors 1948.

Mönstrad dekor i gråsvart mot smaragdgrönt, signerad E Öhrström Orrefors Sweden Ariel nr: 433. Höjd 17 cm. Sockel med belysning medföljer.

Smuts invändigt, några tunna repor.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 188 - 1 485 EUR

Klubbat pris:
36 000 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77