1056
1309923

Rullmålning, färg och tusch. Japan, 1900-tal. Signerad Kawabata Gyokushō (川端 玉章 1842-1913).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Kustlandskap med tallar, med kalligrafi och sigill. Motivets mått 188x94 cm. Totalt mått 112x257 cm.

Slitage, fläckar, veck.

Proveniens

Purchased at Barbro Jogander, Stockholm in the 1980's.

Kawabata Gyokusho was a professor at Tokyo Fine Arts School (東京美術学校) and opened Kawabata Art School (川端画学校).