108
1291610

Bordspendyl, Frankrike ca år 1800, Directoire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons i två nyanser. Rektangulär profilerad sockel med relief över De Sköna Konsterna. Runt urhus med krönande sittande Orfeus spelande lyra flankerad av harpa samt emaljerad himmelsglob med zodiaken, mandolin, nothäften och pilkoger. Vitemaljerad urtavla. Höjd 56, längd 43 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Proveniens

Hovkonditor Oscar Berg.

Catálogo de Relojes del Patrimonio Nacional, Madrid 1987, plansch sid. 261, kat.nr. 246.
Dumonthier, E. " Les Bronzes du Mobilier National - Pendules et Cartels, Paris, plansch 52.
" Pendules et bronzes d'ameublement entrés sous lr Premier Empire, Catalogue des collection de mobilier, Musée national du Château de Fontainebleau. Paris 1989, sid. 52, kat.nr. 8, levererad 1806.
Wannenes, G.: " Le più belle pendole francesi - Da Luigi XIV all'Impero, Leonardo Editore, Milano 1991, sid. 105.