109
1302080

Bordspendyl, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829), Empire.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 410 - 6 180 EUR
4 600 - 6 450 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel med avfasade hörn med reliefornament av putti märkt "No 10". Fötter i form av arrakstunnor. Stående morian vid bomullsbal, arrakstunna, paddel och ankare. Vitemaljerad urtavla märkt "Gustaf Undén". Längd 30, höjd 36 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Teckning till denna modell kallad "Le Matelot" finns i Bibliotèque Nationale i Paris och är daterad i augusti 1808 (Cabinet des Estampes), Le 30 fol.
Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, jämför snarlik bordspendyl 5.15.26. avbildad sid. 381.