138
1291690

Bägare med lock, icke identifierad dubbelslagen mästarstämpel, möjligen Baltikum, 1600-tal.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 180 - 7 940 EUR
6 450 - 8 290 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Delvis förgylld. Svagt konande, på helslagen fot, heltäckande dekor av drivna musslor. På locket stor kulknopp i rosett. Graverad crest. Höjd 28 cm, vikt 782 gram.

Proveniens

Svensk privatsamling.
Därefter i arv.